Yeni Makaleler

Bireysel Emeklilik Hesapları

Türkiye ve BES sistemi?  Bireysel Emeklilik Hesapları veya Bireysel Emeklilik Düzenlemeleri ne anlama gelmektedir?  Emeklilikten sonraki yaşam için bir gelir elde ederken tasarruf etmek için kullanılmaktadır.

Vergilendirme, katkılar ve dağıtım ile ilgili benzersiz bir kurallar kümesine sahip olan BES yapılanmasının bir çok çeşidi mevcuttur. Bireysel emeklilik hesapları kullanmak; gelecekteki mali refahınızı vergi açısından verimli bir şekilde sağlamanın akıllıca bir yolu olabilmektedir.

Bu makale, BES sisteminin temellerini anlatmaktadır. Bu nedenle fazlasını öğrenmeniz ve tasarruf etmeye başlamanız için kaynaklar sağlar. BES sisteminin etrafındaki kuralların karmaşık olduğunu ve değişebileceğini açıkça belirtmek gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından son yıllarda büyük bir kararlılıkla vatandaşları teşvik edilen bu sistemin yapılanmasını inceleyelim.

Bireysel Emeklilik Hesapları Nedir?

BES, belirli bir emeklilik hesabı türüdür. BES sistemi özellikle vergilendirilme şekillerinde, farklılık göstermektedir.

Bir BES sistemi ile vergi gelirinden sonra katkıda bulunursunuz. Katkılarınızı belirli bir süre sonrasında her zaman cezasız olarak geri çekebilirsiniz. Ve önceden belirlenmiş kriterleri karşıladığınız sürece, yatırım kazançlarınızı gelecekte federal vergiler ödemeden de çekebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Hesapları

Hem sigorta emekliliği öderken hem de BES ürünlerine sahip olabilirsiniz. Ancak, yıllık olarak ayarlanan ve tüm BES ürünlerinizin bir kombinasyonu için geçerli olan bir maksimum katkı limitiniz olacaktır.

BES ve Sigorta Emekliliği Arasındaki Farklar

Sigorta emekliliğinin aksine, BES katkıları vergiden düşülemez
Bir BES sistemi yalnızca değiştirilmiş geliriniz belirlenen sınırların altındaysa katkıda bulunabilirsiniz.
Bir BES Hesabı nitelikli dağıtımlar vergilendirilmez. Bu nedenle dağıtımları erken almayı ve bunun yerine ekstra vergi ödemeyi tercih edebilirsiniz.
Belirli bir yaşta dağıtım yapmaya başlaması gereken Sigorta emekliliği aksine, minimum dağıtım alma zorunluluğu yoktur.

BES Nasıl Çalışır?

Bir BES hesabı ile vergiden sonra katkıda bulunursunuz ve daha sonra vergi ödemeden para çekebilirsiniz. Emekli olduğunuzda, katkıda bulunduğunuz zamandan daha yüksek vergi ödeyeceğinizi düşünüyorsanız, bu avantajlıdır. Hesabınıza yatırdığınız miktar devlet teşviki ile birikip BES fonu çalışmaktadır. Herhangi bir zamanda, vergiden muaf olarak dağıtılabilen, katkıda bulunan tutarları çekebilirsiniz. Ancak, sabit bir kriter grubunu karşılamadığınız sürece hesaptan herhangi bir kazanç çekemezsiniz. Bu gereksinimleri daha sonra ele alacağız.

Bir banka veya başka bir finans kuruluşuyla bir BES hesabı açabilirsiniz ve belirli bir yıllık limite kadar ödeme yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bir BES hesabı yalnızca yıllık geliriniz; veya ortak vergi için başvurursanız hane geliriniz; sabit sınırların altına düşerse katkıda bulunabilirsiniz.

Emeklilik Nedir?

Türkiye’de 1999 yılın sonrası sigortalı Erkek vatandaşlar 60 yaşında emekli olmaktadır. 2008 yılından sonra sigorta kaydı olanlar ise, 65 yaşını beklemektedir.  Pirim gün sayısını doldurduktan sonra yaşınızı bekleyip, doğum tarihinizden sonraki ay maaş alabilmektesiniz.

BES Hesabı İçin Uygun Muyum?

Siz veya eşiniz vergilendirilebilir bir gelir elde ediyorsanız ve 50 yaşın altındaysanız, geleneksel bir IRA açabilirsiniz. Yıllık olarak ayarlanan belirli gelir gereksinimlerini yerine getirirseniz, bir bireysel emeklilik hesabı açabilirsiniz.

BES Hesabı Nasıl Açılır?

Hangi sağlayıcıyı kullanmayı seçerseniz seçin, BES hesabı açma adımları oldukça benzerdir. Ücretler ve yatırım seçenekleri değişiklik gösterdiğinden, bankanızdan veya başka bir kurumdan bir BES ürünü seçmeden önce seçenekleri araştırdığınızdan emin olun. Yapmanız gerekenler şunlardır:

Yaşınızın uygun olup olmadığını öğrenin.

BES hesabını nerede açacağınızı seçin. Karar vermeden önce ücretleri, hizmet seviyelerini, yatırım seçeneklerini ve rahatlığı kontrol edin.
BES için başvurun. Bunu çevrimiçi olarak yapabilirsiniz, ancak bazı sağlayıcılar evrak işlerinde bir şubeyi veya postayı ziyaret etmenizi gerektirmektedir.
Katkılarınızın nasıl yatırılmasını istediğinizi seçin; örneğin kendi portföyünüzü tasarlayabilir veya banka tarafından sağlanan bir hedef tarih veya yaşam döngüsü fonu seçebilirsiniz.
Banka havalesiyle BES hesabına ödeme yapın – bankanın politikalarına bağlı olarak düzenli bir ödeme yapabilirsiniz.

BES Hesabı Nedir

Devlet BES Hesabına Nasıl Katkıda Bulunur?

Vergi sonrası BES hesabına katkıda bulunuyorsunuz. Bu, banka havalelerini veya doğrudan banka hesabınızdan BES hesabınıza düzenli bir ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Katkılar, vergi yılı boyunca veya tek seferlik ödeme olarak yapılabilmektedir. Genellikle vergi beyannamesi verme tarihine kadar hesabınıza ödeme yapabilirsiniz. Ancak, ödemeniz BES hesabınıza alınır alınmaz yatırım yapılacağını belirtmekte fayda var. Bu, normal banka hesabınızdan daha iyi getiri sağladığı anlamına gelebilmektedir.

BES Parasını Ne Zaman Çekebilirim?

Eğer ilk işe başladığınız zaman içerinde adınıza BES hesabı açıldı ise; Bunu 2 ay içinde itiraz edip iptalini yapabilirsiniz. Kendiniz bir BES hesabı açıp bir süre sonra iptal etme gibi bir düşünceniz var ise, cezasız para alabilmeniz için minimum 3 yıl dolması gerekmektedir.

BES sistemleri yerine altın, gümüş ve döviz hesapları açarak biriminizi farklı stratejik ödemeleriniz ile de yapabilirsiniz.

Hakkında forextakip

Kontrol et

Bordro Vergisi Nedir

Bordro Vergisi Nedir?

Bordro Vergisi Nedir? Türkiye’de ne tür bir iş yapıyor olursanız olun, Bordro vergisi ödemek zorundasınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir