Yeni Makaleler

Bitcoin’e Yatırım Yapmak

Bitcoin’e Yatırım Yapmak? Son zamanlarda rekor üzerine rekorlarla tüm yatırımcıların dikkatini üzerine çeken kripto para birimi nedir? güvenilir mi? nasıl bu şekilde fiyatı artıyor, Makalemizde detaylı bir şekilde incelememiz altına alacağız.

Bitcoin nedir? İnsanların kripto para birimi hakkında konuştuğunu duyduğunuzda veya kripto para birimi haberlerde yer aldığında, muhtemelen Bitcoin ile ilgilidir. Pek çok insan için Bitcoin ve kripto para birimi aynıdır, ancak Bitcoin bir kripto para birimidir ve altcoin (alternatif paralar) adı verilen çok daha fazla dijital para vardır. Yine de Bitcoin en meşhur olanı çünkü piyasaya giren ilk kripto para birimiydi.

Madeni para, ekonomi içinde bir devrime neden oldu ve bu güne kadar çok popüler. Belki ileride Bitcoin satın almak istiyorsunuz ama Bitcoin’in ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştığını bilmiyorsunuz. Bu yazımızda sizlere Bitcoin hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Bitcoin’e Yatırım Yapmak

Bankaların müdahalesinin olmadığı bir gelecek, Bitcoin’in ana hedefidir. Yine de birçok insan Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak değil, daha çok bir yatırım olarak kullanıyor. Bitcoin çevresinde arz ve talep olduğu için dijital madalyonun değeri vardır. Bu değerler aynı zamanda haberlerde duyduğunuz rakamlardır. Bir gün Bitcoin çok fazla avro değerinde, ertesi gün çok daha yüksek veya daha düşük.

Bitcoin'e Yatırım Yapmak
Bitcoin’e Yatırım Yapmak

Bitcoin azdır ve maksimum 21 milyon Bitcoin tutarına sahiptir. Şu anda dolaşımda neredeyse 18,5 milyon Bitcoin var. Son Bitcoin’in 2140 yılında çıkarılması bekleniyor. Bu, 2040 yılında 21 milyon Bitcoin’in tamamının dolaşımda olacağı anlamına geliyor. Dolaşımdaki tüm Bitcoin’den 4-5 milyon BTC kaybedildi. Bunun nedenleri, kişilerin özel anahtarlarını kaybetmeleri, cüzdanlarını kaybetmeleri, şifrelerini unutmaları veya BTC’nin yanlış bir hesaba aktarılmış olması olabilir. Kendi bankanızsınız, unuttunuz mu?

Madencilik (Mining)

Kripto para madenciliğinin bir sonucu olarak yeni Bitcoin’ler ortaya çıkıyor. Bir madenci blok zincirine bir blok eklediğinde, yeni Bitcoinlerle ödüllendirilecek. Bu kulağa kolay geliyor, ancak blok zincirine bir bloğun eklenmesi çok fazla hash gücü gerektirir. Madencilerin madencilik cihazlarını yükseltmek için çok para yatırmalarının nedeni budur. Ortalama bir dizüstü bilgisayar ile bir blok bulamazsınız. Bitcoin madenciliğinin tam olarak nasıl çalıştığını öğrenmek isterseniz web sitemize göz atabilirsiniz. Şu anda, her 10 dakikada bir yeni Bitcoin ekleniyor, ancak yeni Bitcoin oluşturulmadığında talep hızla artacak ve değer fırlayacak.

Bitcoin satın alarak bu talebe göre hareket edebilirsiniz. Birden fazla broker aracılığıyla Bitcoin’e karşı euro takası yapabilirsiniz. Bu Bitcoin’i daha sonra satmak için kısa veya uzun bir süre saklayabilirsiniz. Elbette daha yüksek bir fiyata. Bitcoin Satın Al sayfamızda, kredi kartı, paypal, neteller ve çok daha fazlası gibi kolay ödeme yöntemleriyle Bitcoin satın alabileceğiniz tüm Bitcoin brokerlerini bulacaksınız.

Bir çok insan Bitcoin’e yatırım yapmak yerine gelişmiş özellikli bilgisayarlar ile madencilik yapmaktadır. Bu işlem her geçen gün popülerliğini kaybetmektedir.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin’in Kökeni

Centralized vs DecentralizedBitcoin, Ocak ayının 3’ünde 19:15 (GMT +1) civarında piyasaya sürüldü. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’dur. Bu güne kadar bu kişinin kim olduğunu hala bilmiyoruz. Pek çok insan bunun bir grup geliştirici için takma ad olduğunu düşünüyor, ancak zaten birçok kişi Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti. Yani, Bitcoin’in gerçek mucidi muhtemelen biraz daha bilinmeyecektir.

Bitcoin, merkezi olmayan bir ödeme yöntemi yaratmak gibi bariz bir amaçla icat edildi. Merkezi olmayan, hiçbir merkez bankasının veya başka bir kuruluşun ağ içinde bir rol oynamadığı anlamına gelir. Özellikle Bitcoin’in lansmanına giden yolda bu önemli bir noktaydı, çünkü bankalara olan güven 2009’daki banka krizinden sonra düşük bir noktaya ulaştı. Bu yüzden geliştiriciler bir alternatif arıyorlardı. Bu Bitcoin oldu.

Sağdaki görselde, merkezi bir sistemin sadece 1 cetvelle nasıl çalıştığını net bir şekilde görebilirsiniz. Merkezi olmayan bir sistemle herkes ağa katılabilir.

Bitcoin, Euro gibi bir ödeme yöntemi midir?

Çoğu insan için Bitcoin kulağa oldukça karmaşık geliyor ve bunu gerçek bir para birimi yerine aşağı yukarı bir yatırım olarak görüyorlar. Yine de, Bitcoin’i euro’yu ödeme yöntemi olarak kullandığınız gibi kullanabilirsiniz. Market alışverişlerinizi ödemek için Bitcoin’i kullanamasanız da (henüz), ancak Bitcoin’i birbirinize aktarabilirsiniz. Bitcoin’i kabul eden birkaç web mağazası bile var.

Yani Bitcoin ile para ödeyebilir ve transfer edebilirsiniz ama bu dijital paraları nerede saklıyorsunuz? Cüzdanınızdan bir miktar Bitcoin çıkaramazsınız. Bitcoin’iniz cüzdanınızda var, fiziksel olarak değil. Bitcoin’e sahip olduğunuzda dijital bir cüzdana ihtiyacınız var. Bitcoin’inizi nerede saklayıp yönetebileceğiniz. Bu cüzdan çoğu durumda çevrimiçi bir yerde bulunur, ancak bir uygulamada veya özel bir USB çubuğunda (donanım cüzdanı) da saklanabilir. Bu cüzdandan diğer cüzdanlara para aktarabilirsiniz.

Bircoine Yatırım Yapmak
Bitcoin’e Yatırım Yapmak

Bitcoin transfer etmek, mevcut bankanızla para transfer etmekle neredeyse aynıdır. Başka birinin hesap numarasını doldurmak yerine, cüzdanının adresini girersiniz. Bu örneğin bir cüzdanın adresidir: 1D8ho3GBqYGAxMv3c9cm85cQL4FmrPis6G ve burada adresin tüm işlemlerini görebilirsiniz. Tıpkı diğer tüm Bitcoin adresleri gibi. Lütfen bir Bitcoin işleminin geri alınamayacağını unutmayın.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Hiçbir merkez bankası, işlemlerin denetimini gerçekleştiren bir merkezi kuruluş olmadığı anlamına da gelir. Ağ içindeki denetimler kullanıcıların kendileri tarafından yapılmaktadır. Bu kontrolleri gerçekleştirmek için insanlar blockchain teknolojisini icat etti. Blockchain, Bitcoin ile ayrılmaz bir şekilde bağlantılıdır. Devrim niteliğindeki madeni paranın yanı sıra, blockchain de büyük ilgi gördü.

Bitcoin ile yapılan tüm işlemler blok zincirinde saklanır. Blok zincirini büyük bir defterle karşılaştırabilirsiniz. Herkes bu defteri kullanabilir, bu da Bitcoin sisteminin çok şeffaf olduğu anlamına gelir. Bitcoin anonim değil, sözde anonimdir. Belirli bir adresin arkasında kimin olduğunu biliyorsanız, tüm işlemlerini görüntüleyebilirsiniz.

Her 10 dakikada bir, tüm işlemler tek bir blokta toplanır ve blok zincirine eklenir. Yani, adından da anlaşılacağı gibi, uzun bir bloklar zinciridir. Herkes blok zincirini kullanabildiğinden, kullanıcılar karşılıklı olarak blok zinciri kopyalarını karşılaştırabilir. Her şey bir araya gelirse işlemler eşleşir, ancak bir fark varsa blok zinciri fark eder. Bu, hileli işlemleri keşfetmek ve bunlara karşı koymak için basit ama çok etkili bir sistem olduğu anlamına gelir.

Blok zinciri ayrıca sistemin güvenliğine de katkıda bulunur. Blockchain sistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, blockchain hakkında kapsamlı bir açıklama bulacağınız web sitemize göz atabilirsiniz. Örneğin, blok zincirinin yalnızca kripto para birimi için değil, aynı zamanda başka amaçlar için de kullanıldığını okuyacaksınız.

İnsanların Bitcoin’i Anlaması Neden Zor?

Bitcoin Dolara Karşı Sorun, genel olarak çoğu insanın paranın nasıl çalıştığını gerçekten bilmemesidir. Para, fon ticareti yapmak için kullanılan bir sistemdir. Çoğu insan Bitcoin’in dijital yönüyle ilgilenmez ve Bitcoin’in sadece birler ve sıfırlar olduğu gerçeğinden hoşlanmaz. Ama tam olarak para budur, bilgi. Para, henüz alınmamış bir mal hakkında güvenilir bilgi sağlamak için kullanılır.

Para, dolar veya euro gibi fiat para birimleriyle bir genel muhasebe defteri ile karşılaştırılamaz. Genel muhasebe merkezi olarak yönetiliyor, bu da genel muhasebe sahibine çok fazla güç veriyor. Tarih, bu gücün sıklıkla suistimal edildiğini gösteriyor. Bitcoin’de genel muhasebe merkezi dağıtılmıştır, bu nedenle ağ üzerinde gerçekten kimse kontrol sahibi değildir. Bu, hiçbir bireyin veya tüzel kişinin genel muhasebe üzerinde etki uygulayamayacağı anlamına gelir. Bu nedenle hiç kimse enflasyon yaratamaz, hesapları bloke edemez veya işlemleri dondurup / durduramaz.

Merkezi olmayan bir para biçimi altındır. Hiç kimse fazladan altın yaratamaz ve altın da dünyaya bölünmüştür. Ancak, özellikle büyük miktarlarda dağıtmak zordur. Sadece çok ağır değil, aynı zamanda tehlikelidir. Altının dünya çapındaki işlemlere uygun olmamasının nedeni budur.

İşte tam da bu yüzden Bitcoin’in önemli ve devrimci olmasıdır. Hem dijital hem de merkezi olmayan ilk dijital para birimidir. Ayrıca taşınması altından daha kolaydır ve hepimiz dolaşımda maksimum 21 milyon BTC olabileceğini biliyoruz. Kayalardan madencilik nedeniyle toplam altın miktarı hala artabilir. Bitcoin sınırlara bakmaz ve geleneksel bankacılıktan çok daha verimlidir. İnsanların Bitcoin konusunda heyecanlanmasının nedeni budur, çünkü bir devrim getirme potansiyeline sahiptir.

Bitcoin İşlemleri Gerçek Mi?

Bitcoin güçlü bir şeffaflık sunar, ancak yapılan işlemler herkes tarafından tamamen görülebilir. Bir işlem yaparken, alıcıyı tanımanız gerekmez ve ayrıca normal bir banka havalesinde gerekli olduğu gibi adınızı vermeniz gerekmez. Bu bağlamda, Bitcoin’i rastgele bir Bitcoin adresine, o adresin arkasında kimin olduğunu bilmeden anonim olarak transfer edebilirsiniz. İşlemin kendisi herkes tarafından tamamen görülebilir. Her işlem kaydedilir ve bir Bitcoin adresiniz olduğunda tüm işlemleri görüntüleyebilirsiniz.

Birden fazla adres kullanmak ve asla aynı cüzdan ile işlem yapmamak mümkündür, ancak o zaman bile, iziniz ilk işleminize kadar tamamen izlenebilir. Akıllı bir yaklaşımınız varsa ve takip edilemez bir yoldan Bitcoin edindiyseniz Bitcoin’i anonim olarak kullanabilirsiniz.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Bitcoin Supply and Demand Bitcoin fiyatı, Bitcoin’in arz ve talebine göre belirlenir. Daha fazla insan Bitcoin satın almakla ilgilendiğinde ve daha az kişi Bitcoin satmak istediğinde, talep artacak ve arz azalacaktır. Birçok kişi Bitcoin’lerini satmaya karar verirse, piyasadaki arz artacak ve arz azalacaktır. Yani fiyat Bitcoin ile ilgilenen kişiler, Bitcoin sahipleri ve ticaretin kendisi tarafından belirleniyor.

Fiyat güçlü bir şekilde artarsa, daha fazla insan gelecekte kar elde etmeyi umdukları için fazladan Bitcoin satın almaya meyillidir. Bu fenomen nedeniyle değer daha da artacak ve bunun oldukça sık gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatın keskin bir şekilde düştüğü, insanların çok fazla para kaybetmekten korktukları ve bu nedenle Bitcoin’lerini satmaya karar verdikleri zamanın aksine. Bu, halihazırda devam eden düşüşü güçlendirir ve panik satışı olarak da adlandırılır.

Günümüzde ticaret botları ile çok sayıda otomatik ticaret var. Bu botlar, mevcut piyasa hareketine göre otomatik olarak sipariş verecektir. Herhangi bir duygusal faktör olmadan gerçekten hızlı bir şekilde öngörebilirler, bu yüzden ticaret botlarının da fiyat üzerinde etkisi vardır.

Arz ve talebin muazzam iniş çıkışlara neden olmasının nedeni budur, ancak neyse ki Bitcoin hiçbir zaman değerini kaybedecek kadar sert çökmedi. BTC ne kadar popüler olursa, o kadar çok insan onunla temasa geçecek ve bu da değerinin artmasına neden olacaktır.

Hakkında forextakip

Kontrol et

En İyi Forex Göstergeleri

En İyi Forex Göstergeleri

En İyi Forex Göstergeleri Nelerdir? Forex piyasalarında profesyonel bir yatırımcı ne şekilde analizler yaptığını bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir