Yeni Makaleler

Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır? Sermayenizi zaman içinde büyütmenin ve paranızı işe koymanın harika bir yoludur. Çoğu zaman göründüğü kadar karmaşık değildir.

Türkiye’de 2020 yılının istatiksellerine göre 520.000 yeni yatırımcı Borsa İstanbul’da ilk kez işlem yapmıştır. Borsada işlem yapmak günümüz teknolojisi ile oldukça kolay ve basittir. İşlem yapacağınız hisse senedini detaylı bir şekilde analiz edip, hakkında yer alan önemli gelişmeleri takip etmeniz oldukça basittir.

Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsaya yatırım yapmak, para kazanmanın ve servetinizi büyütmenin en iyi yollarından biridir. Hisse senedi yatırımı, sermayenizi enflasyona karşı koruyan güvenli bir pasif gelir akışı işlevi görebilmektedir. Buna ek olarak, birçok şirket kârlarının bir kısmını yatırımcılarla periyodik temettüler şeklinde paylaşır. Son olarak, yatırımlarınız şirketlerin büyümesine yardımcı olur. İşletmeler, satılan hisselerden elde edilen sermayeyi yeni girişimleri, projeleri ve araştırmaları, donanımları yükseltmek ve diğer faaliyetleri finanse etmek için kullanabilirler.

Borsa yatırımlarının olumlu etkilerini takdir ediyorsanız, okumaya devam edin. Bu yazıda, çevrimiçi borsaya yatırım yapmak hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyoruz.

Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır
Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, hisselerini veya öz sermayesini satan şirketteki orantılı bir mülkiyettir. Hissedar, sahip olunan hisse sayısına bağlı olarak ihraç eden şirketin varlıklarına veya kazançlarına hak kazanabilmektedir.

Hisse senetleri çok değerlidir. Hissedar toplantılarında size oy hakkı ve bazı durumlarda şirketin kârının bir kısmını temettü şeklinde alma hakkı verirler. Ek olarak, halka açık sermaye yatırımınız borsa ticareti yoluyla satılabilmektedir. Amaç, hisse senetlerinizi satın aldığınızdan daha yüksek bir fiyata satmaktır. Bu şekilde sermaye takdiri yoluyla kar elde edersiniz.

Birçok insan hisse senedi ticareti yoluyla önemli ölçüde daha zengin hale geldi. İnsanların günlük olarak hisse senedi alıp satmasının nedeni budur.

Borsa Nedir?

Borsa tanımı basittir. İnsanların halka açık şirketlerin hisselerini alıp sattıkları bir yer veya platformdur. Aynı zamanda şirketlerin hisse ihraç ettiği ve ilk halka arzlar (IPO’lar) yoluyla sermaye topladıkları yerdir.

Etkin bir borsa yatırımı yapmak için bilmeniz gereken belirli kurallar ve terimler vardır. Birincisi, borsalar 7/24 işlemiyor. Tercih ettiğiniz bölge veya ülkenin borsa saatlerini bilmeniz gerekir. Örneğin, İstanbul’da borsa ne zaman açılıyor? Bist 09:40 saatinde işlemlere açılıp ve 18:10 saatinde işlemlere kapanmaktadır.

Piyasa açık olduğunda, genellikle hisse senedi sayaçlarının yanında çalışan rakamlar görürsünüz. Bunlar, belirli bir şirketin bir hissesinin değerini temsil eden hisse senedi fiyatlarıdır. Örneğin, THY, Türk Hava Yolları için bir hisse senedi ve 7 TL her bir hissenin cari fiyatıdır; bu sayı siz bunu okuduğunuzda zaten değişmiş olacaktır. Bunun nedeni, hisse senedi fiyatlarının her saniye yukarı ve aşağı hareket etmesidir. Fiyat hareketleri, hisse senetlerini satın almak veya satmak, kazanç raporları, şirket davaları, ürün lansmanları, grafiklerde teknik analiz, daha geniş pazarın durumu, ekonominin durumu ve diğer birçok kişi dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı gerçekleşir. nedenleri.

Son olarak, adi hisse senedi, çoğu yatırımcının borsada alıp sattığı hisse senetleridir. Ve yine, hisse senetleri size şirket politikasında oy kullanma ve temettü kazanma hakkı verir.

Hisse Senetlerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsa yatırımına iki şekilde yaklaşabilirsiniz. Bunun bir yolu, hisse senetlerini kendiniz alıp satmaktır. Bunu yapmak için uzman olmanız gerekmez, ancak bazı temel yatırım ilkelerini anlamanız gerekir. Birçok insan, hisse senedi ticaretinde çok az geçmişe sahip olarak servetini büyütmüştür.

Diğer yol, başkentinizin başkentinizi yönetmesini sağlamaktır. Bunu, hedge fonlar ve finansal danışmanlar gibi finansal kurumlara fon yatırarak yapabilirsiniz. Hisse senetleri satın alacaklar ve bunları sizin için bir ücret karşılığında satacaklar. Bu şekilde, hisse senedi ticareti yapmayı öğrenmenize gerek kalmayacak. Unutmayın: Bu kuruluşlar, yatırımlarınız karlı olmasa bile bu ücretleri alır.

Bu nedenle, kendin yap yöntemi olan ilk yaklaşıma odaklanacağız. Bu şekilde, hisse senedi ticareti yapmayı öğrenebilir ve borsa haberlerini duyduğunuzda neler olduğunu anlayabilirsiniz.

Sermayenizi Hazırlayın

Hisse senetlerine yatırım yapmadan önce, yatırım yapmayı planladığınız sermayeyi toplamalısınız. Ne kadarıyla başlamanız gerektiğine dair zor ve hızlı kurallar yoktur, ancak yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Ayrıca, piyasanın nasıl çalıştığına dair bir fikir edinme niyetiyle küçükten başlamanızı öneririz. Daha rahat olduğunuzda sermayenizi her zaman artırabilirsiniz.

Risk İştahınızı ve Geri Dönüş Hedefinizi Tanımlayın

Bir satın alma çılgınlığına başlamadan önce, riske toleransınızı belirlemeli ve ardından buna bağlı kalmalısınız. Hisse senedi ticaretinde risk üç ana biçimde gelir:

  • Yüzde kayıp; Yatırımınızın işe yaramadığını kabul etmeden önce ne kadar zararla başa çıkabilirsiniz?
  • Hisse senedi türü; Yalnızca Aselsan gibi mavi çipli hisse senetlerinde mi ticaret yapıyorsunuz yoksa kuruş hisse senetleri gibi daha düşük kaliteli hisse senetleriyle de oynamaya istekli misiniz?
  • Zaman; Hisse senedi fiyatının sizin lehinize hareket etmesini ne kadar beklemek istiyorsunuz?

Bu üç faktör arasında, birçok perakende yatırımcı (ortalama yatırımcılar) yalnızca birinci ve ikinci riskleri dikkate alır. Ancak fırsat maliyeti nedeniyle zaman da bir risk faktörüdür. Sermayeniz hareketsiz bir hisse senedine bağlandığında, paranızı büyütebilecek yüzlerce fırsatı kaçırırsınız.

Ne için yatırım yaptığınızı da düşünün. Ne tür finansal hedefleriniz var? Belki erken emekli olmak, bir sonraki evinizi satın almak veya çocuğunuzun eğitimi için para biriktirmek için yatırım yapıyorsunuzdur. Birinin servetini büyütmek istemesinin birçok nedeni olabilmektedir. Nedenlerinizi belirleyin ve belirli bir zaman diliminde finansal hedeflerinize ulaşmak için ne tür bir geri dönüşe ihtiyacınız olduğunu anlayın. Bu aynı zamanda risk toleransınızda da rol oynayabilmektedir. Bunun nedeni, beklenen getiri ne kadar yüksek olursa yatırım riski de o kadar yüksek olur.

Borsaya Yatırım Yapmak

Herhangi bir düzenli nakit çekme ve likiditeye ihtiyacınız olup olmadığı, zaman ufkunuz, vergi ve yasal endişelerinizin yanı sıra diğer benzersiz koşullar gibi sahip olabileceğiniz diğer yatırım kısıtlamalarını göz önünde bulundurun.

Yatırım Hesabı Açın

Zaten sermayeniz olduğunda ve risk iştahınızı, getiri hedeflerinizi ve diğer faktörleri tanımladığınızda, bir yatırım hesabı açmaya hazırsınız demektir. Çok çeşitli yatırım ürünleri sunan yüzlerce çevrimiçi broker var.

Ticaret Ücretleri

Komisyoncular, her hisse satın aldığınızda veya sattığınızda komisyon alır. Örneğin, Garanti Bankası işlem ücreti alırken, İş bankası kesinti adı altında ücret almaktadır.

Minimum Hesap

Bazı aracı kurumlar, bir hesap oluşturmadan önce minimum ücret gerektirir. Örneğin, A bankası minimum 10.000 TL isterken, B Bankası 20.000 TL isteyebilmektedir.

Broker Raporları ve Öngörüleri

Birçok yatırımcı, yatırım kararlarını yönlendirmek için komisyoncu raporlarına ve tavsiyelerine güvenir. Bu nedenle, farklı komisyoncular arasından seçim yapmadan önce, ne tür malzemeler sunduklarını görmek için web sitelerini kontrol edin.

Sunulan Ürünler

Bazı çevrimiçi komisyoncular, hisse senetleri dışında finansal ürünler sunar. Örneğin, e * Ticarette vadeli işlemlere ve opsiyonlara bahis oynayabilir, aynı zamanda borsa yatırım fonlarını (ETF’ler), yatırım fonlarını ve tahvilleri de düşünebilirsiniz.

Bunlar, komisyoncunuzu seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken temel hususlardır.

Hesabınıza Para Yatırın

Bir yatırım hesabı açtıktan sonra, bir yatırımcı için bir sonraki adım onu ​​finanse etmektir. Bunu, aracı kurumun çekini keserek, aracı banka hesabına para yatırarak veya elektronik olarak para göndererek yapabilirsiniz. Lütfen tüm brokerlerin olmasa da çoğunun kredi kartlarını kabul etmediğini unutmayın.

Hisse Senedi Almaya Başlayın

Hesabınıza para yatırıldıktan sonra hisse senedi almaya hazırsınız. İlk hisselerinizi satın almadan önce yönetim kurulu lotunu dikkate alın. Bu, borsa tarafından tanımlanan belirli bir hisse senedi için satın alabileceğiniz standartlaştırılmış hisse sayısıdır. Sayı genellikle 100’ün katlarıdır, ancak 1.000 veya 10 da olabilmektedir. Bu tahta lotunun amacı, tek sayıları ortadan kaldırarak ticareti kolaylaştırmaktır. Bu, örneğin, yönetim kurulu lotu 10, 100 veya 1.000 olduğunda 17 hisseyi satın alamayacağınız anlamına gelir.

Çeşitlendirmek

Yeni başladığınız için en iyisi tüm yumurtalarınızı veya yatırımlarınızı tek bir sepete koymamaktır. Temel ve teknik analizini yaptığınız güvenli firmaların hisse senetlerini alabilirsiniz. Örnek; 10.000 TL para ile başlıyorsunuz, 4 hisse senedine 2.000 TL lik alım yapıp kalan 2.000 liranız ile de olası krizlere karşı kullanmanız gerekmektedir.

Bu strateji, belirli bir sektörde kötü bir şey olması durumunda fırtınayı atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Temel Destek ve Direnç Nasıl Kullanılır

Borsaya nasıl yatırım yapılır? Artık borsaya yatırım yapmaya daha iyi hazırlandığınıza göre, teknik analizin temellerini bilmenize yardımcı olacaktır. Teknik analiz, hisse senedi grafiklerine bakılarak öğrenilebilen tarihsel fiyat hareketinin incelenmesidir. Daha önce olanların gelecekte tekrar olmasının muhtemel olduğunu varsayar. Bu varsayımı açıklamak için bir örneğe bakalım.

Aşağıdaki grafikte Unilever’in (ULVR) 2017’nin başlarında bu seviyenin üzerine çıkmasından bu yana nasıl 3700’ün üzerinde kaldığına dikkat edin. Hisse senedi 2018’in başlarında bu seviyeyi test etti, ancak hızla toparlandı. Bu 3700 fiyat seviyesi, insanların hisse senedinin ucuz olduğunu ve önemli kazanç potansiyeli bulunduğunu düşündüğü fiyat alanında olduğu gibi destek olarak bilinmektedir.

Temel Destek ve Direnç Nasıl Kullanılır

Bu bilgiyle, önümüzdeki günlerde hisse senedinin 3700’ün üzerinde kalacağı sonucuna varabiliriz. 3700’e ulaştığında hisse fiyatının hızlı bir şekilde artması da mümkündür.

Yelpazenin diğer ucunda direnç var. Bu, hisse senedinin yükselmeyi durdurmasının beklendiği fiyat seviyesidir. Katılımcılar hisse senedinin bu seviyede zaten pahalı olduğuna inanıyorlar, bu yüzden hisse satmaya başlıyorlar. Unilever’in durumunda, bu sayı hisse başına 5000’in biraz üzerinde olabilmektedir; bu, 2020 yazının sonlarında daha da düşmeden önce kısa bir süre ulaştığı bir düzeydir.

Ticaret kararlarınıza rehberlik etmesi için destek ve direnç alanlarını kullanabilirsiniz. Desteği bulmanız için, hisse senedi fiyatının her zaman aşağıya inmeyi reddettiği yatay bir çizgi çizmeniz yeterlidir. Direnci bulmanız için, fiyatın her zaman yukarı çıkmayı reddettiği yatay bir çizgi çizebilirsiniz.

Desteği satın alın ve ardından direnci satın. Tabii yatırım yaparken göz önünde bulundurulması gereken başka faktörler de var, ancak bunu başka bir zaman ele alacağız.

Sonuçta Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

Evet, hisse senedi yatırımı, yatırım yaptığınız şirketlerin başarılı olmasına yardımcı olurken pasif gelir elde etmenin kolay bir yolu olabilmektedir. Hisse senedi piyasası yatırım ihtiyaçlarınız için doğru komisyoncuyu seçtiğinizden emin olun.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer faktörleri de göz önünde bulundurduğunuz sürece, yatırım kararlarınıza rehberlik etmesi için destek ve direnç seviyelerine de güvenebilirsiniz. Dediği gibi, “yatırım yapmak için en iyi zaman dündü, ikinci en iyi zaman bugündür.”

Hakkında forextakip

Kontrol et

En İyi Forex Göstergeleri

En İyi Forex Göstergeleri

En İyi Forex Göstergeleri Nelerdir? Forex piyasalarında profesyonel bir yatırımcı ne şekilde analizler yaptığını bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir