Destek ve Direnç Nedir?

Destek ve Direnç Nedir? Bu, uzun zamandır aldığım bir soru. Yatırımcıların büyük bir yüzdesinin destek ve dirençle işlem yapmaya özel olduğunu düşündüğümden, konuya odaklanmak konusunda isteksizdim. Ancak, durumun böyle olmadığını anladım.

Başlangıç ​​olarak, destek ve direnç, talep ve arz güçlerinin buluştuğu önemli aşamaları ifade eder. Finansal piyasalardaki fiyatlar, aşırı arz (aşağı hareket) ve talep (yukarı hareket) tarafından yönlendirilir.

Arz, düşüş, düşüş ve satışa benzer; talep ise satın alma, yükseliş ve yükseliş ile eş anlamlıdır. Bu terimler genellikle farklı platformlarda birbirinin yerine kullanılır. Talep arttığında fiyatlar yükselir, arz arttığında fiyatlar düşer.

Arz ve talep aynıysa, boğalar ve ayılar kontrol için dışarı atarken fiyatlar yanlara doğru hareket eder. Bu, piyasanın bir aralıkta hareket etme eğiliminde olduğu veya başka bir şekilde değişen piyasa olarak bilindiği zamandır.

Bir destek alanı, bir varlığın (hisse senedi, döviz çifti, emtia) fiyatının düşmeyi bırakma eğiliminde olduğu, direnç alanı ise fiyatın yükselmeyi bırakma eğiliminde olduğu yerdir.

Ancak, bir grafikteki bu alanlara dayalı olarak herhangi bir alım satım kararı vermeye çalışmadan önce, yatırımcıların destek ve direnç hakkında bu basit tanımdan daha fazla bilgiye ihtiyacı vardır.

Destek ve direnci başarılı bir şekilde kullanabilmek için önce varlık fiyatlarının temelde nasıl hareket ettiğini öğrenmelisiniz, böylece destek ve direnci bu çerçeveden yorumlayabilirsiniz. Ayrıca minör ve majör SR seviyeleri gibi farklı destek ve direnç türleri olduğunu da bilmelisiniz.

Destek ve Direnç Nedir?

Güçlü seviyelerin tutunma olasılığı daha yüksek olduğundan ve fiyatın ters yönde hareket etmesine neden olduğundan, küçük seviyelerin kırılması muhtemeldir. Bunun nedeni, destek veya direnç tutulduğunda fiyatın tersine dönmesidir.

Direnç ve destek alanlarını net bir şekilde anlamak için ayrı ayrı açıklamaya çalışayım. Yazının ilerleyen kısımlarında, grafiklerinizde destek ve direnç nedir? seviyelerini nasıl bulacağınızı bile açıklayacağım.

Destek ve Direnç Nedir?

Direnç Nedir?

Satışın, fiyatın daha fazla yükselmesini önleyecek kadar yüksek olduğuna inanılan fiyat düzeyi, direnç olarak bilinir. Fiyat dirence yaklaştıkça, mantık satıcıların satma olasılığının daha yüksek olacağını ve alıcıların daha az satın alma eğiliminde olacağını belirtir.

Fiyat direnç bölgesine ulaştığında arzın talebi yenerek fiyatın direnç bölgesinin üzerine çıkmasını engellemesi beklenir. Direncin her zaman tutmadığını unutmamalısınız.

Bunun üzerinde bir kırılma, alıcıların satıcılara karşı mücadeleyi kazandığını gösterir. Direncin üzerinde bir kırılma, yeni bir satın alma arzusunu ve/veya satış motivasyonu eksikliğini gösterir.

Direnç yoluyla kırılmalar (ihlaller) ve yeni zirveler, tüketicilerin standartlarını yükselttiği ve daha da yüksek bir fiyat ödemeye istekli olduğu anlamına gelir. Ayrıca, fiyatlar direncin veya bir önceki zirvenin üzerine çıkana kadar satıcılar satış yapmaya zorlanamaz. Direnç kırıldığında, daha yüksek bir seviyede yeni bir direnç seviyesi oluşturulmalıdır.

Destek Nedir?

Talebin fiyatın daha fazla düşmesini önleyecek kadar yüksek olduğu varsayılan fiyat düzeyine destek denir. Teoriye göre, fiyat desteğe yaklaştıkça ve daha ucuz hale geldikçe, alıcıların satın alma olasılığı daha yüksek olacak ve satıcılar daha az satma eğiliminde olacaktır.

Fiyat destek alanına ulaştığında talebin arzı aşması ve fiyatın altına düşmesini engellemesi bekleniyor. Bununla birlikte, destek her zaman geçerli değildir ve desteğin altında bir kırılma, satıcıların alıcıları kazandığını gösterir.

Desteğin altında bir düşüş, satın alma motivasyonunun eksikliğini veya yeni bir satış arzusunu gösterir. Desteği kırmak ve yeni düşüşler yapmak, satıcıların taleplerini azalttığını ve daha da düşük fiyata satmaya istekli olduklarını gösteriyor.

Ayrıca, boğalar (alıcılar), fiyat seviyesi desteğin altına veya bir önceki düşük seviyenin altına düşene kadar satın almaya ikna edilemedi. Bir destek seviyesi kırıldığında, dirençte olduğu gibi daha düşük bir destek seviyesi oluşturulmalıdır. Şimdiye kadar, destek ve direncin ne olduğunu anladığınızı varsayıyorum.

Destek veya Direnç Ne Zaman Kırılır?

Bu normalde destek ve direnç kırılması olarak adlandırılır. Bir yatırımcı olarak, işlemlerinizi gerçekleştirirken “tuzağa düşmekten” kaçınmak için her zaman “büyük çocuklara” karşı dikkatli olmalısınız.

Bunu başarmak için, destek ve direncin ne zaman kırılacağını belirleme yeteneğine sahip olmalısınız. Piyasa düşüş eğilimindeyken destek kırılırken, yükseliş trendi varlığında direncin kırıldığı açıktır. Piyasa bölgeye yaklaştıktan sonra bir artış olduğunda destek ve direncin kırılma olasılığının daha yüksek olduğunu unutmamalısınız.

Örneğin, piyasa desteğe yaklaşırken bu olabilir. Destek, olası satın alma baskısı olan bir alandır.

Bu nedenle, bir geri dönüş alanı olduğu için fiyatın hızlı bir şekilde yükselmesi bekleniyor. Ancak, bu her zaman böyle değildir. Çoğu zaman, piyasa bu seviye etrafında konsolide olacaktır. Hem alıcılar hem de satıcılar savaşı kazanmaya çalıştıkça seviye ayrı ayrı test edilecektir.

Bu, piyasayı daha fazla aşağı çekemedikleri için alıcıların zayıflığının bir işareti olarak ortaya çıkıyor. Buna karşılık, satıcılar devralma ve piyasayı bir sonraki olası yüksek seviyelere itme eğilimindedir.

Aşağıdaki değişen pazar örneğine bakın.

Destek Grafigi

Piyasa dirence yaklaşırken de aynı durum yaşanıyor. Piyasa direnç veya destek seviyesine yaklaştığında hemen alım satım yaparak durmamaya dikkat edin. Yeterli sayıda “tuzağa düşmüş yatırımcı” olduktan sonra, piyasa hareket eder; ve “büyük adamlar” siparişleri yerine getirebildiği için hızlı hareket eder.

Ve Direniş için tam tersi:

Direnç Grafiği

Destek ve Direnç Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Direnç ve Destek Bölgeler/Alanlardır

Çoğu insan desteği/direnişi sadece çizgi olarak aldığı için bunu buraya koymak zorunda kaldım. Bu, destek ve dirençle işlem yapan çoğu insanın kolayca “tuzağa düşmesinin” veya uygun işlemleri tamamen kaçırmasının nedenidir. Bir yatırımcı olarak, piyasa destek ve direnç seviyenizi hafifçe kırdığında ve tamamen kırıldığını varsaydığınızda kolayca tuzağa düşebilirsiniz.

Sonuç olarak, yalnızca koparmanın sahte olduğunu anlamak için kopuşu takas edersiniz.

İşlemleri kaçırmak söz konusu olduğunda, piyasa yeterince yakın olmasa da destek/direnç çizginizi çizdiğiniz yere yaklaştığında olur. Bu bölgeden ters yöne döner.

Sonuç olarak, piyasanın tam olarak destek/direnç çizginizi çizdiğiniz yeri test etmesini beklerken işlemi kaçırırsınız.

Bunlar, destek ve direncinizi bir bölge veya alan olarak ele alarak kolayca önleyebileceğiniz sorunlardır. Bu, işlem tablolarınızdan açıkça tanımlayabilmeniz gereken bir şeydir.

SR’yi bir alan veya bölge olarak ele aldığınızda, bölgelere yaklaştıkça piyasanın nasıl davrandığına daha fazla odaklanacaksınız. Bu sayede işlemlerinizi zamanlamanız daha kolay hale gelir. Bu destek ve direnç bölgelerine saygı duymaya devam edin, işleminizin nasıl gelişeceğini göreceksiniz.

Bir SR Düzeyi, Test Edildikçe Zayıflar

Bunun bazılarınız için tartışmalı gelebileceğini biliyorum. Bir noktada, destek veya direnç ne kadar çok test edilirse, o kadar güçlü hale geldiğini söyleyen işlem kitapları okumuş olabilirsiniz.

Acemi bir yatırımcı olarak edindiğim bilgilere dayanarak başlangıçta sahip olduğum fikir de buydu. Zamanla bunun tam tersinin doğru olduğunu anladım. Yani direnç ve destek seviyeleri ne kadar çok test edilirse o kadar zayıflar.

Bunun nedeni, fiyatı düşürmek veya yükseltmek için mevcut satış veya satın alma baskısı nedeniyle piyasanın direnç veya destekte tersine dönmesidir.

Bu satış veya satın alma baskısı, büyük siparişlerde işlem yapan bankalardan, kurumlardan veya riskten korunma fonu yatırımcılarından geliyor olabilmektedir. Normalde onlara topluca “büyük çocuklar” diyorum.

Piyasa, direnci veya destek seviyesini yeniden test etmeye devam ederse, siparişleri nihayet yerine getirilmektedir.

Tüm siparişlerin gerçekleşmesi durumunda, satacak veya alacak kimse kaldı mı? Umarım mantığımı anlarsın.

Stop Loss’unuzu Destek/Direnç Düzeyinde Tutmayın

Bu, çoğu yatırımcının yaptığını gördüğüm akıllara durgunluk veren hatalardan biri. Bence herhangi bir ciddi yatırımcının stoplarınızı direnç ve destek seviyesine yerleştirmenin çok kötü bir fikir olduğunu anlaması için sadece birkaç işlem yeterli.

Büyük çocuklar, “avı durdurabilmeleri” için bunu yapmanızı bekliyor olacaklar. Bu nedenle, yatırımcıların, bir işlemin onları her çıkardığında; daha sonra istedikleri yönde hareket etmeye başladığını söylediğini her zaman göreceksiniz.

Her şeyi doğru yaptığınızda ve kötü stop loss yerleşiminiz nedeniyle para kaybetmeniz çok üzücü. Mumun desteğin/direncin ötesine geçmesine izin vererek veya kayıp durdurmanızı destek/dirençten biraz uzağa koyarak bunu önleyebilirsiniz (ben her zaman bunu savunurum).

Mumun Desteğin/Direncin Ötesinde Kapanmasına İzin Vermek

Bununla birlikte, işleminize yalnızca fiyat, direncin yüksek veya düşük desteğin üzerinde kapandığında girebilirsiniz.

Tecrübelerime göre, çok sayıda perakende yatırımcının büyük çocuklar tarafından durdurulmasından sonra pazarın daha fazla hareket ettiğini fark ettim.

Bundan yararlanmayı öğrenmelisiniz.

Durdurma Kaybını Destek/Dirençten Bir Mesafe Ayarlama

Bunu yapmak için Ortalama Gerçek Aralık (ATR) göstergesini kullanabilirsiniz. Yine de bunun bir destek ve direnç göstergesi olmadığını unutmamalısınız.

Sanırım bu, bir gösterge önerdiğimi göreceğiniz tek zaman olabilmektedir. ATR’yi daha önce karşılaştığım en iyi göstergeler arasında gördüğüm için yapıyorum. Aslında, şu anda kullandığım tek gösterge bu.

Ortalama Gerçek Aralığı şu şekilde uygulayabilirsiniz:

  • Desteğin yüksek veya düşük olduğunu belirleme
  • ATR değerini alma
  • Direncin yüksek veya düşük desteğin eksi ATR değerinin alınması

Destek veya Direnç, Olumlu Riskin Ödül Oranını Artırır

Bazı yatırımcıların yaptığı büyük hata, fiyat direnç veya destekten çok uzaktayken işleme girmektir.

Bu, büyük bir durma kaybı gerektirdiğinden, size her zaman düşük bir ödül oranı riski verecektir. Bununla birlikte, fiyatın size gelmesine izin verdiğinizde, daha sıkı bir kayıp durdurma elde edersiniz ve bu, risk/ödül oranınızı artırır.

İşlemde sabrın önemli olduğunu ve başarınıza veya başarısızlığınıza önemli ölçüde katkıda bulunduğunu daima unutmayın. Pazarı kovalamak için asla acele etmeyin; her zaman sana gelecek.

Destek ve Direnç Alanları Nasıl Çizilir?

Bazı basit adımları takip ederek nasıl destek ve direnç çizileceğini kolayca öğrenebilirsiniz.

Tercih ettiğiniz grafik türünü seçin

Bu en temel harekettir ve hiç de zor olmamalıdır. Tek yapmanız gereken herhangi bir grafiği açmak ve istediğiniz türü seçmek.

Benim için şamdanlar kullanıyorum, ancak istediğinizi veya işlem stratejinize uygun olanı kullanabilirsiniz.

Ancak, zaten işlem yapıyorsanız, kullandığınız belirli bir grafik türünüz olduğu için bundan bahsetmem gerektiğini bile düşünmüyorum.

Tüm salınım inişlerini ve çıkışlarını not edin

Şimdi grafiğinizdeki tüm iniş ve çıkışları işaretlemenin zamanı geldi. Grafiğinizdeki zaman aralığına bağlı olarak biraz geriye kaydırmanız gerekebilmektedir.

Devam edin ve gördüğünüz tüm yüksek ve alçak noktalara bir çizgi çizin. Çizgilerin mutlak en düşük noktasında olmaları gerekmez. En önemli şey, tüm inişler ve çıkışlar boyunca düz bir çizgi çizmektir. Sadece aşırı öznel olmaması gerektiğini unutmayın.

Bu hareketin faydası, piyasanın trend olup olmadığına hızlıca karar verebilecek ve inişleri ve çıkışları görebileceksiniz.

Destek ve Direnç Grafiği

Çizgiler çizerek iniş ve çıkışları birleştirin

Bulduğunuz iniş ve çıkışları yatay çizgilerle birleştirmek, destek ve direnç bölgeleri çizmenin son adımıdır.

Bunlar artık sizin temel destek ve direnç alanlarınız olacak.

Çizdiğiniz çizgilerin daha önce ana hatlarıyla belirttiğiniz en düşük ve en yüksek değerlere tam olarak uymama ihtimali yüksektir.

Bu tamamen normal; kabul et. İki yüksek/düşük noktayı bağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, yatay bir çizgi ekleyin. Bir hat birden fazla yüksek veya alçak bağlandığında, daha da alakalı hale gelir.

Bu aşamayı bitirdikten sonra çizgilerin tutarlı destek ve direnç bölgeleri gösterdiğinden emin olabilirsiniz.

Hatlarınızda her zaman değişiklik yapabilirsiniz, ancak bu önemli değildir.

Sonuç olarak, Destek ve Direnç Nedir? Artık destek ve direncin ne olduğunu bildiğinizden ve ayrıca destek ve direnç işleminin nasıl yapılacağı konusunda iyi bir kavrayışa sahip olduğunuzdan eminim.

Destek ve direnç işlemi, piyasada işlem yapmanın en kolay yollarından biridir. Ancak etkinlik için göz önünde bulundurmanız gereken başka birleşme faktörlerine sahip olmanız gerekir. Yukarıda özetlediğim noktaları uygulamaya çalışın ve kesinlikle işleminizde bir gelişme göreceksiniz.

Hakkında forextakip

Kontrol et

En İyi Forex Göstergeleri

En İyi Forex Göstergeleri

En İyi Forex Göstergeleri Nelerdir? Forex piyasalarında profesyonel bir yatırımcı ne şekilde analizler yaptığını bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir