Merkez Bankasından Beklenen Faiz Kararı

Haftalardır beklenen Merkez Bankasından Beklenen Faiz Kararı dün öğlen saatlerinde açıklandı. Piyasalara etkisi anlı yansıyan bu karar yatırımcılara da etkisi olumlu yönde oldu. Ülkede faiz kararını ekonomistlerin yanı sıra vatandaş ta takip etmekteydi; Kararın açıklandığı saatlerde bir çok ekonomi haber sitesinde yoğunlukların yaşandığı ve kullanıcılarına yanıt veremediği tespit edildi. Günün özetini analiz edelim.

Merkez Bankasından Beklenen Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün ilk kez yeni başkan Naci Ağbal liderliğinde toplandı. Banka beklendiği gibi faizi 4.75 puan artırarak 10.25’ten 15’e yükseltti. Tüm fonlamayı politika faizinden yapacağını bildirdi. Böylece sadeleşmeye gitti. Merkez Bankası Başkanı Ağbal 7 Kasım’da atanmıştı.

Döviz Kuru Geriledi; Merkez Bankası’nın politika faizinde 475 baz puan artışa gitmesinin ardından ise ilk anda dolar 7.51, Euro ise 8.90 liraya geriledi. Bu kritik günde dolar 7.72, Euro ise 9.15 liradan başlamıştı, faiz kararının hemen öncesinde ise dolar 7.70, Euro 9.12’ye azda olsa düşüş eğilime göstermişti.

TCMB geçtiğimiz Eylül ve Ekim aylarında da faiz arttırışına gitmişti. Geçtiğimiz bu aylarda ise 200 puan artışa gitmiş lakin ekonomik istikrarsızlığa bir etki gösterememişti. Önümüzdeki 23-27 kasım tarihleri piyasalar ne yönde ilerleyecek göreceğiz.

Daha da önemlisi, merkez bankası, tüm finansmanın ana politika faiziyle sağlanacağını ve yatırımcılar tarafından şeffaflık eksikliği nedeniyle eleştirilen karmaşık bir yapıya son verileceğini söyledi. Ağustos ayında bir haftalık repo ihalelerini askıya aldığından beri ilk kez Cuma günü en ucuz faiz oranından likiditeyi uzatmaya başlayacak.

Banka ayrıca, para politikasındaki sıkılığın enflasyonda kalıcı bir düşüş sağlanana kadar kararlı bir şekilde sürdürüleceğini söyledi.

Banka, enflasyon hedeflemesi rejiminin şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkelerini benimseyerek fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek ana hedefine ulaşacağını söyledi.

Banka, ayrıca pandemi sırasında güçlü kredi dürtüsünün gecikmeli etkileriyle güçlenen iç talebin ithalat kanalıyla cari dengeyi olumsuz etkilediğini de sözlerine ekledi.

İş Dünyasına Etkisi

Merkez Bankasından Beklenen Faiz KararıGözlemciler şimdi ortadoğu politikaların yürürlükte kalıp kalmayacağını ölçmeye çalışacak ve bu da Türk ekonomisine piyasa güvenini yeniden kazanmaya yardımcı olabilir. Yeni yaklaşımın başarısına bağlı olarak, “Türkiye’nin risk primi daha da daralmalı ve esas olarak Türk borçluların orta vadede sağlam ve daha az değişken bir çıktı büyümesini finanse etmek için daha uygun koşullarda yabancı fonlamaya erişmesine izin vermelidir” dedi.

Merkez Bankası politika yapıcıları ayrıca, Ekim ayında yıllık% 8,55’ten% 11,89’a yükselen ve resmi hedef olan% 5’in iki katından fazla yükselen Türkiye’nin yüksek yıllık enflasyon oranını tekrarlama sözü verdiler.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSAİD) Perşembe günü yaptığı açıklamada, faiz artırımını finansal istikrara doğru bir hareket ve Türkiye’nin “yeni bir döneme girdiğinin” bir işareti olarak övdü. Dernek, COVID-19 salgınının küresel piyasalarda yeniden canlanmasına rağmen, Türkiye ekonomisi için “zor bir dönem” olacağı uyarısında bulundu.

TUSAİD üyeleri yaptığı açıklamada, “[Türk lirasına] güven tesis etmek ve ekonomiyi yeniden sağlam temellere oturtmak için serbest piyasa ilkelerine uygun öngörülebilir ve sürdürülebilir ekonomi politikalarına ihtiyaç var” dedi.

Neler Yaşanmıştı

Erdoğan, Türk Lirasının rekor düşük seviyelere ulaşmasının ardından bu ay önceki merkez bankası başkanını görevden aldı. Göreve eski maliye bakanı Naci Agbal’ı atadı. Agbal’ın atanmasını, Erdoğan’ın damadı ve maliye bakanı Berat Albayrak’ın istifası izledi, daha sonra yerini eski başbakan yardımcısı Lütfi Elvan aldı.

Piyasalar, yeni atamalara ve reform vaatlerine olumlu tepki gösterdi ve lira, dolar karşısında güçleniyor.

Bundan önce, ekonominin yönetimi, koronavirüs salgınının etkisi, merkez bankasının rezervlerinin tükendiği ve AB üyeleri Yunanistan ve Fransa da dahil olmak üzere müttefiklerle gerginliklerle ilgili endişeler nedeniyle lira bu yıl rekor seviyeye düştü.

Muhalefet partileri ve ekonomistler resmi rakamların resmin tamamını yansıtmadığı konusunda uyarıda bulunmalarına rağmen, yıllık enflasyon yaklaşık% 12 ve işsizlik% 13 civarında seyrediyor.

Hakkında forextakip

Kontrol et

Bordro Vergisi Nedir

Bordro Vergisi Nedir?

Bordro Vergisi Nedir? Türkiye’de ne tür bir iş yapıyor olursanız olun, Bordro vergisi ödemek zorundasınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir