Yeni Makaleler

Türk Lirası Değer Kazanabilir Mi?

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de bir takım gelişmeler piyasayı olumlu yönden etkiledi. Ekonomi anlamında kritik gelişme yaşandı, Bunlardan birisi Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal ve diğer gelişme Berat Albayrak istifası. Bu gelişmeler karşısında Türk Lirası Dolar karşısında %10 değer kazandı. İleri tarihlere göre Türk Lirası Değer Kazanabilir Mi? ayrıntıları ile makalemizde değerlendirdik.

Türk Lirası Değer Kazanabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti; geçmiş tarih ve şimdiki tarihte oldukça zor sınavlardan geçerek tarihi gelişmelerin yaşanmasına neden olmuştur. Başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere Doğu Akdeniz ve Azerbaycan – Ermenistan savaşı gelişmelerinde kilit ülke statüsünde bir çok dünya ülkesini karşısına almış bir takım yaptırımlara maruz kalmıştır.

Bir takım siyasi gelişmeler Türkiye tarafına sonuçlansa bile; diğer problemler ile karşı karşıya gelmiştir. İlerleyen yakın zamanda olası gelişmeler oldukça etkili ve kalıcı kararlar olabilecek etkidedir.

Türk Lirası Değer Kazanabilir MiCovid-19 salgınından da etkilenen Türkiye Cumhuriyeti bir çok sektörün yeterli üretim yapamamasından oldukça bütçe açığı vermesi durumunda kalmıştır. Suudi Arabistan ve Mısır’ın Türkiye karşıtı tutumları ise bölgede etkili bir güç olmasını engellemekten başka bir hamle olamaz.

İbreler Türkiye’yi hedef gösterirken tek tek problemleri çözmeye çalışan Türkiye aldığı bir takım kararlar ile vatandaşlarına yeşil ışık yakmayı başardı. Geçtiğimiz hafta Türkiye’de neler oldu hatırlayalım.

Türkiye’deki Ekonomik Gelişmeler

Sadece birkaç saat içinde USD / TRY 8,40’tan 8,00’e geriledi. Türk lirası ile türbülansa şimdiden alışmış olsak da, bu kadar büyük bir hamle oldukça olağanüstü bir şey. Ne oluyor?

Geçen hafta Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden aldı. Sadece 3 gün sonra Cumhurbaşkanı’nın damadı Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Berat Albayrak da istifa ettiğini duyurdu. Bu olaylar, Türk lirasının bu yıl çok değer kaybetmesinin, enflasyonun çok yüksek olmasının ve Türk merkez bankasının şimdiye kadar bu koşullar altında faiz oranlarını yükseltmeye isteksiz olmasının bir sonucu olabilir. Bunun “şimdiye kadar” değişeceği umutları, lirayı iten duygusal kıvılcımdır.

Öte yandan, Türk finans otoriteleri çevrelerinde bu duyurular arasında ne durduğunu gerçekten bilmiyoruz. Sayın Erdoğan’ın lirayı yönetenlerin sadakatini sağlamak için yaptığı bir başka personel de olabilir. Bu durumda Türk lirasının negatif bölgeye geri döndüğünü göreceğiz.

Gerçek şu ki: Türk lirası, Türkiye’nin merkez bankası başkanı ya da maliye bakanı kimin umurunda değil. Eylemler önemli olan, onları kimin teslim ettiği – değil. Gözlemciler tarafından çok kibarca “alışılmışın dışında” olarak adlandırılan Türkiye’deki para politikasının yönü aynı kaldığı sürece, lira değer kaybetmekten başka bir şey yapmayacaktır. Bu nedenle, bu düşüşü henüz oyun değiştirici olarak kabul etmeyin. Aksine, taktiksel bir giriş için iyi bir teklif.

TL değer kazanabilir mi19 Kasım Merkez Bankası Yeni başkanı faiz oranlarını açıklayacak. Türk iş adamları ve yatırımcılar Dolar’ın değer kaybetmesi yönünde. Türkiye ciddi anlamda zengin bir ülke ve oldukça güçlü. 10 gün içerisinde 8.40 seviyelerinden 7.60 seviyelerine çekilen dolar 7 Lira altına düşürebilecek stratejilere sahiptir. 15 Kasım 2020 tarihinde 1 Türk Lirası 0.13 Cent değerindedir. Ciddi bir müdahale yapılacağını düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomik gelişmeler adına oldukça ciddi açıklamalarda bulunarak vatandaşın olumsuz düşüncelerini ortadan attı. Ülkece ekonomik gelişmeler adına 19 kasım tarihine kilitlenerek Merkez Bankasından gelecek açıklamaya kitlendik. Umarım ülkemiz adına hayırlara vesile olur.

Sonuç Olarak Türk Lirası Değer Kazanabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir ülke olduğu kadar çalışan genç nüfusa sahip, tarım ve yer altı kaynaklarına sahip bir ülkedir. Doğru stratejilerle üretime dayalı bir sistem ile paket verisi açıklanır ise; kısa zamanda toparlanarak daha güçlü bir şekilde Ekonomik sorunların üstesinden geleceği aşikardır.

Son ekonomik problemler yüzünden, Türk Halkı bazı konularda hassasiyet kazanarak kemer sıkma eylemlerine ve gereksiz tüketime karşı aldığı eylemler piyasalara olumlu dönüş sağlamaya başladı. Bu krizin aşılması verilecek kararlara bağlıdır. Bekliyoruz ve göreceğiz.

Hakkında forextakip

Kontrol et

Bordro Vergisi Nedir

Bordro Vergisi Nedir?

Bordro Vergisi Nedir? Türkiye’de ne tür bir iş yapıyor olursanız olun, Bordro vergisi ödemek zorundasınız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir